Môj obal voskové obrúsky a príbeh Mimi a Mati

Voskove obrusky Moj obal Mima a Mata
Voskove obrusky Moj obal Mima a Mata

Ako vznikol Môj obal voskové obrúsky

V roku 2018 nás Maťku a Mimu spojil nečakane občiansky aktivizmus a častokrát sme hovorili po telefóne hodiny o nespravodlivosti a neprávostiach, ktoré Maťka riešila cez deň v Banskej Bystrici a vlastne aj v Banskobystrickom kraji.Chceme mať spravodlivé a ekologické Slovensko.

Nechceme žiadať od niekoho, aby sa zmenil… najskôr sme zmenu urobili u seba.

Mima:

Ako majiteľka dvoch predajní so značkovým textilom a doplnkami som sa roky snažila popri komerčnom sortimente nenápadne robiť osvetu a ponúkať svojim zákazníkom aj ekologické a trvalo udržateľné výrobky. Z mojich predajní za všetky roky nevyšla ani jedna plastová taška a všetky plastové sáčky, v ktorých mi chodil tovar, som používala opätovne na odosielanie tovaru cez e-shop alebo ich triedila, separovala, alebo posúvala ďalej.

Je potrebné si uvedomiť, že každý jeden kúsok oblečenia alebo iného tovaru príde od dodávateľa v plastovom obale. Vždy som si kládla otázku, či každý majiteľ predajne sa správa podobne. Jeden deň, keď som išla na nový výber kolekcie do Viedne, som si všimla za Bratislavou veľké pole, ktoré bolo nafúkané igelitovými sáčkami. Dotklo sa ma to, pretože moji starí rodičia boli poľnohospodári a uvedomila som si, že ak sa tieto sáčky zaorú do zeme, tak sa nič neurodí. Nie je šanca, aby cez plast niečo vyklíčilo.. Nedalo mi to a po príchode domov som začala riešiť balenie desiaty pre svojho manžela. Pretože som mu ju balila do mikroténových sáčkov, ktoré nikdy nepriniesol späť. Našla som kanadský výrobok z včelieho vosku a bol to zázrak. Pohodlné balenie, jednoduchá údržba, a keď som povedala cenu voskového obrúsku manželovi, tak ho poctivo nosil domov späť. Ale jeden obrúsok je málo. Tak som si objednala ďalší od slovenského výrobcu, no ten, žiaľ, nemal vlastnosti toho kanadského. A tak prišiel telefonát s kamoškou Maťkou.

Moj obal voskove obrusky Mata
Moj obal voskove obrusky Mata

Maťa

Som veľmi vďačná za to, že sme sa stretli a že sme naladené rovnako. Je to vzácne, aj keď nám rok 2018 dal množstvo lekcií, aj množstvo skvelých ľudí. Pre mňa bolo skrz aktivizmus veľmi dôležité aj zmobilizovanie sa mladých ľudí v hnutí Fridays for Future, to ma len utvrdilo, že EKO musí byť doma u každého z nás. Preto som obrúsky vnímala aj ako nakopnutie pre seba samu, že sa musím viac snažiť o minimalizáciu odpadu a špeciálne plastov. Nie je to jednoduché, ale aj malé kroky sú lepšie, ako žiadne.

Je to o tom, či sa viem pozrieť večer do zrkadla, keď cez deň stojím s mladými na námestí za čistú planétu a doma potom čo? Vyhodím štyri guče plastu do koša? To nejde dokopy.

Obidve žijeme na Slovensku od narodenia, je to náš domov, máme to tu rady a veľmi nám záleží na stave krajiny, tak životného prostredia, ako spoločnosti. Bolo to také „organické“.

Naše prvé kroky?

Maťa:

Ja som nadšená hľadačka, beriem to ako výzvu, keď niečo neviem a potrebujem informácie. Takže som sa pustila do zisťovania všetkého okolo obrúskov. Okrem toho, DYI a šitie/tkanie je môj relax, mala som dobrý základ nástrojov a materiálu aj na obrúsky doma. Mima sa mi smeje, že neexistuje vec, ktorú by som doma nemala. Látky, rezačky, podložky, aj včelí vosk. To už bol len kúsok k obrúskom.

Moj obal voskove obrusky Mima
Moj obal voskove obrusky Mima

Mima:

Skúšali sme podľa návodov na internete, ale prichádzali sme na to, že to nie je až také jednoduché. Nájsť správny pomer včelieho vosku, živice a oleja a vyrobiť dokonalý voskový obal. Skúšali sme rôzne kombinácie a vylepšenia. Bol to dlhý proces, ktorým sme úspešne prešli, no zostala za nami v domácnostiach menšia spúšť. Maťka mala, našťastie, pred rekonštrukciu kuchyne (úsmev) a ja bývam v rodinnom dome, tak som sa vysťahovala do samostatnej izby, v ktorej mám dielničku.

Cez deň sme boli obe v práci a po večeroch sme robili voskové obrúsky. Obrúsky sme vo fáze testovania dávali priateľom a priateľkám, aby ich testovali spolu s nami. A všetci boli nesmierne nadšení. Nikdy o podobnom produkte nepočuli a chceli si ich od nás kupovať.

Naši predkovia mali chladnejšie a vlhkejšie domy, preto im na skladovanie chleba stačili ľanové utierky alebo vrecúška, alebo drevené chlebníky. Dnes, vo vykúrených, suchých bytoch si chlebík žiada niečo iné.

A prišli prvé malé lokálne trhy a s nimi úspechy. Veci začali fungovať a myšlienka začala dávať význam. Obe sme stará škola a žijeme myšlienkou znovu používania obalov. Či už na potraviny, nákupy, nápoje a vlastne na všetko, na čo ľudia bežne používajú jednorazový obal. Preto sme sa aj pri názve značky Môj obal produktu nefixovali len na voskové obrúsoky, ale vo všeobecnosti na obaly.

Je smutné použiť akýkoľvek obal len na dobu prenosu potravín z predajne domov alebo z domu do práce a potom ich vyhadzovať.

Pokiaľ by si ľudia začali osvojovať myšlienku znovu používania obalového materiálu, vytváralo by sa tak omnoho menej jednorázového a biologicky nerozložiteľného odpadu.

Sledujete nás na našich sociálnych sieťach

Facebook

Instagram

 

 

Mima Čierna
zakladateľka

Mima ako bývalá majiteľka fashion obchodov, mení svoj život na zero waste life

maťa

Martina strmeňová
zakladateľka

Martina žije v Banskej Bystrici a venuje sa okrem voskovania aj aktivizmu

Matej brašeň
ajťák, grafik a šofér

„Maťkooo, ono to zase nefungujeee…“